آیا میدانستید : آیا میدانید که سالانه 26 هزار برند جدید به دنیا معرفی می‌شوند.

برترین ها

دیگر مقالات

مرتبط


آشنایی تولید کنندگان با بیمه کسب و کارهای خانگی و مشاغل خرد

مبنای تعریف بنگاه های خرد ، کوچک ، متوسط و بزرگ در کشورهای مختلف متفاوت است.
در برخی کشورها فروش مبنای تعریف انواع بنگاه هاست. دربرخی تعداد افراد شاغل ، دارایی ، سرمایه یا حتی ظرفیت تولید و ارائه خدمت مبنای تعریف قرار می گیرد.


بر اساس استانداردهای سازمان آمار ایران آن دسته از کارگاه هایی که زیر ۱۰ نفر شاغل دارند جز اشتغال کوچک و خرد و زیر سه نفر را که دارای مکان تولید در منزل می باشند را خانگی گویند.


 بر اساس اطلاعات یک شغل در صنایع بزرگ رقمی با متوسط ۳۰۰ هزار دلار می‌باشد در بخش اعتبارات خرد این رقم در جهان ۱۰ هزار دلار در کشورهای در حال توسعه و 1000 دلار در کشورهای فقیر و روستایی است این رقم در ایران می‌توان 7 تا 10 هزار دلار در روستا و ۱۵ تا ۲۰ هزار دلار در مناطق شهری در نظر گرفت که تمامی منابع جهانی نیز آن را تایید می‌کند.


عوامل بسیار زیادی بر پایداری مشاغل خرد و کسب و کارهای کوچک اثرگذار است که می توان به صورت کلی این عوامل را در 3 بخش تقسیم تقسیم بندی کرد.


این عوامل را می توان به عوامل فردی ، سازمانی و محیطی تقسیم بندی نمود 
عوامل محیطی در حقیقت بستری است که دو بعد اول یعنی فردی و سازمانی را در درون خود جا می دهد. 


عوامل زیرساختی زیادی نیز در پایداری مشاغل کوچک اثر گذارند در این زمینه می‌توان به عواملی مانند اطمینان تامین کننده مالی از بازگشت سرمایه اولیه و تامین سرمایه در گردش مشاغل خرد در دوره زمانی این نوع کسب و کارها اشاره کرد
 در این زمینه بیمه می‌تواند نقش موثری داشته باشد.


 از آنجایی که یکی از دغدغه های اصلی تامین مالی کنندگان کسب و کارهای کوچک عدم بازگشت سرمایه گذاری انجام شده است و آن هم به دلیل ریسک بالای سرمایه‌گذاری در این نوع کسب و کار هاست.


 لذا بیمه به عنوان مکانیسم تسهیل گری  عمل می نماید که بسیاری از ریسک های کسب و کارهای موجود را در عدم بازگشت سرمایه گذاری انجام شده از جمله فوت فرد شاغل ،  از کار افتادگی وی و یا ورشکستگی کارگاه‌های و کسب و کار را تحت شرایطی پوشش دهد.


 در بیمه کسب و کار یک کارآفرین می تواند برای خود تصمیم بگیرد که چه ریسک هایی را می‌خواهد پوشش دهد.


 او باید به سوالات زیر پاسخ دهد:
-    چه چیزی می تواند وجود یک شرکت را تهدید کند ؟
-    حداکثر ضرر در یک اتفاق و خسارت چیست ؟
-    چه مقدار می شود برای خسارت ها از صندوق شرکت پرداخت شود ؟


بیمه کسب و کار به درستی یکی از مهمترین بیمه هایی است که کارآفرین بدان احتیاج دارد و بنابراین برای هر کسب و کاری این بیمه توصیه می شود.با بیمه کسب و کار می توان تمامی تجهیزات فنی و تجاری و تمامی کالاها و لوازم را می‌توان تحت پوشش آن قرار داد.


 بنابراین با بیمه کسب و کار میتوان ریسک کسب و کارهای خرد و خانگی را مدیریت نمود و مانند هر کاری یک کارآفرین می بایست اطلاعات خود را از این حوزه را نیز افزایش دهد.

 

نویسنده: دکتر میرمهیار میرصالح پور
کارشناس و مشاور اقتصادی کسب و کار کوچک
مدیر عامل و نائب ریس هیئت مدیره شرکت فروشگاه های زنجیره ای یاس نوین پارسه

 
مشخصات

عنوان توضیحات
موضوع علمی

نظرات کاربران

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری خود شوید!