آیا میدانستید : آیا می‌دانید که در راسته بازار با انتشار امکانات بلا استفاده خود، می‌توانید یک صاحب ایده مناسب بیابید.

برترین ها

دیگر مقالات

مرتبط


بررسی الگوهای رقابتی مک دونالد

همانطور که می دانید مک دونالد بزرگترین رستوران زنجیره ای جهان است که با بیش از ۳۳ هزار شعبه در ۱۱۹ کشور روزانه به ۶۴ میلیون مشتری سرویس می‌دهد. قصد داریم در این مقاله یکسری از ویژگی های بارزی که باعث تمایز مک دونالد از دیگر برند ها می شود بپردازیم.


•    از لحاظ تعداد شعبه در جهان، مک‌دونالد با داشتن بیش از ۳۳ هزار شعبه، بزرگتر از کینگ برگر ، آربی ، وندی و کبول است.
•    تعداد کارمندان مک دونالد در سراسر دنیا یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفر می باشد که از جمعیت کشورهایی نظیر اسلونی، مقدونیه و بحرین بیشتر است.
•    مک دونالدی ها هر سال یک میلیون آمریکایی را استخدام می کنند و بر اساس آمار از هر ۸ کارمند آمریکایی، یک نفر کارمند مک دونالد است.
•    مک دونالد بزرگترین کارفرمای بخش خصوصی در بریتانیا است.
•    از لحاظ معروفیت برندینگ، طبق یک نظرسنجی، نشان مک دونالد در بین مردم بیش ازصلیب به رسمیت شناخته شده است.
•     روزانه یک درصد از کل جمعیت جهان در رستوران های زنجیره ای مک دونالد غذا می خورند و آنها قصد دارند همه جهان را فرا گیرند طوریکه یکی از برنامه‌های پیش روی تحول در صنعت غذا حضور مک دونالد می باشد.
•     مک دونالد روزانه یک شعبه در چین افتتاح می کند تا بتواند فراگیری خود را طبق برنامه افزایش دهد.
•    مک‌دونالد به کودکان نیز توجه بسیار دارد و در هر شعبه ای که بتواند مکانی را برای بازی کودکان ایجاد می‌نماید و نکته جالب در این موضوع آن که مک دونالد بزرگترین توزیع کننده اسباب بازی در سراسر دنیاست.

 

حال دانستن این مطالب چنانچه نتواند کمکی به حال کسب و کار ما داشته باشد، صرفاً توانسته به اطلاعات عمومی ما اضافه نماید.


ما قصد داریم حجم بالایی از نکات طلایی از این برند مطرح را برای کسب و کارهای کوچک خود بیابیم تا بتواند به ما در رسیدن به موفقیت کمک نماید.


برندی مانند مک دونالد توجه ویژه ای به برنامه‌ریزی و رصد برنامه و سعی و کوشش جهت رسیدن به برنامه خود دارد، پس مک دونالد هم باشی باید برنامه دقیق خود را داشته باشید.


در حوزه برندینگ باید توجه نمود که مک دونالد به هیچ موضوعی از سازمان خود بی تفاوت نبوده و به همه موضوعات از جمله بسته‌بندی، استانداردسازی تولیدات در شعبات، نظارت دقیق‌ در استخدام، نظارت بر تولیدات، همه و همه حساس بوده و این نشان می‌دهد برای برنده شدن، مهم ترین موضوع دقت نظر برای اهداف برند خود است.


مک‌دونالد نمونه کامل برای رضایتمندی مشتریان است چرا که می¬داند یکی از آسیب ها برای مشتریان فرزندان کوچک در رستوران هستند که نه آن غذا ها برایشان مفید است و نه این که اجازه به والدین می دهند که بتوانند از محصول نهایی آن رستوران لذت ببرند لذا تا جایی که توانسته از طریق مکان بازی، سعی به حل این مشکل می نماید.

 

مک‌دونالد به ما می‌آموزد حتی اگر برندی باشید که از هر ۸ نفر در کشوری مانند آمریکا یک نفر در مجموعه شما استخدام باشد، می توان به صنایع به ظاهر غیر مرتبط متصل شد و ارقام خیره کنندهای ایجاد نمود; همانطور که مک دونالد به حوزه توزیع اسباب بازی پرداخت.


میل به پیشرفت مرحله به مرحله ای در مک دونالد موضوع خیره‌کننده‌ای است. مک دونالد پس از این رشد خیره کننده اولاً میل به برنامه های بالاتر دارد و ثانیاً تمام توان خود را در رسیدن به این پیشرفت می‌گذارد و هرگز به این میزان پیشرفت اکتفا نمی‌کند. این موضوع سبب جلوگیری از ایستا بودن مجموعه و رو به زوال بودن می شود. مک دونالد برای خود هدف های بزرگ تعیین می کند، با قدم های کوچک به آن می رسد و مجدداً اهداف بزرگتری را برای خود در نظر می‌گیرد.


ما هم می توانیم این موارد را در کسب و کارمان مد نظر بگیریم و با پیاده سازی درست گام ها، به آنها دست یابیم.

 

دکتر میر مهیار میر صالح پور
کارشناس و مشاور اقتصادی حوزه کسب و کارهای کوچک
مدیر عامل شرکت فروشگاه های یاس نوین پارسه
مشخصات

عنوان توضیحات
موضوع علمی

نظرات کاربران

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری خود شوید!