آیا میدانستید : آیا می‌دانید که 96 درصد کسب و کارهای کوچک به دلیل عدم دانش کافی در کمتر از 10 سال شکست می‌خورند.

برترین ها

دیگر مقالات

مرتبط


برترین کشورهای سازگار با محیط زیست

دانشگاه ییل مجموعه داده‌هایی را تهیه کرده است که تأثیر سیاست‌های دولتی بر سلامت حیات اکوسیستم را ارزیابی می‌کند. از میان این مجموعه‌ها می‌توان به شاخص عملکرد محیطی اشاره کرد. در این بررسی‌ها، انتخاب برترین کشورها در زمینه داشتن حیات سبز و زندگی سازگار با محیط زیست بر اساس یک نظرسنجی مبتنی بر درک جهانی صورت گرفته و کشورها بر اساس مجموعه‌ای از سه ویژگی مراقبت از محیط زیست، سلامت آگاهانه و نوآوری مورد بررسی واقع و رتبه‌بندی شده‌اند. در ادامه به بررسی پنج مورد از این کشورها می‌پردازیم.


ایسلند 
شمالی‌ترین کشور اروپا و کشوری است جزیره‌ای در شمال اقیانوس اطلس. جمعیت این کشور بیش از 36 میلیون نفر است.
ایسلند به عنوان یکی از سبزترین و سازگارترین کشورهای جهان در زمینه محیط زیست به حساب می‌آید. با توجه به اجرای برنامه‌های مفید برای سازگاری با محیط زیست امتیازات بالایی را کسب کرده و شاخص حفاظت زیست محیطی ۹۳.۵ را به خود اختصاص داده است. یکی از این برنامه‌ها تمیز نگه داشتن آب‌ها و اعمال قوانین بهداشتی برای ماهیگیری است که از اولویت‌های حفاظت از محیط زیست به حساب می‌آیند. از طرفی این کشور برای تولید برق و گرما از انرژی زمین گرمایی استفاده می‌کند و جایگاه مهمی در مبارزه با آلودگی اقیانوس‌ها دارد.

 

سوئد
کشوری در شمال اروپا در شبه‌جزیره اسکاندیناوی. 
سوئد با مساحت ۴۵۰٬۲۹۵ کیلومتر مربع، کمابیش اندازهٔ عراق و چهارمین کشور بزرگ اروپا (پنجمین کشور بزرگ اروپا با احتساب بخش اروپایی روسیه) از نظر مساحت می‌باشد. جمعیت سوئد بیش از ۱۰ میلیون نفر است.
کشور سوئد با شاخص حفاظت زیست محیطی ۸۶ توانسته در طول دو سال متوالی ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹، جایگاه خود را در میان سبزترین و سازگارترین کشورهای جهان حفظ کند.
 جایگزینی انرژی‌های تجدیدپذیر به جای سوخت‌های تجدید ناپذیر به منظور جلوگیری از آلودگی محیط زیست طبیعی و حفظ و سازگاری با آن صورت میگیرد چرا که استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر به میزان چشمگیری از میزان کربن می‌کاهد و محیطی امن‌تر، تمیزتر و پاک‌تر فراهم می‌آورد.

چگونه در کسب و کار خرد و خانگی مشتری را جذب و تبلیغ کننده خود کنیم؟

سوئیس
کشوری است در اروپای غربی با جمعتی بالای 8.5 میلیون نفر
سوئیس یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان است و درآمد سرانه در این کشور با ۸۰۰۰۰ دلار برای هر نفر[۲] از بالاترین‌ها در جهان است.
سوئیس با شاخص حفاظت زیست محیطی ۸۹.۱ نیز در میان سازگارترین کشورها با محیط زیست جای دارد و مردمان آن، چه زن و چه مرد، با متوسط طول عمر بیش از ۸۰ سال دارای یکی از بالاترین طول عمرها در جهان هستند. این کشور همچنین دارای سطح بالایی از کارآفرینی بوده و برای حفظ پایداری محیط خود دست به اقدامات مختلفی از جمله ایجاد پارک آلپ زده است. علاوه بر این کشور سوئیس با تمرکز بر استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر برای تولید منابع، به رشد اقتصادی بالایی دست یافته و در طول سالیان طولانی با ایجاد قوانینی دقیق برای زمین‌های کشاورزی به آن‌ها امکان گسترش داده و از استفاده زیرساختی از آن‌ها جلوگیری به عمل آورده است. تمامی اقدامات دولتی صورت گرفته در این کشور در حفظ محیط زیست آن و برجسته‌سازی ویژگی‌های مثبت و قابل توجه هوای پاک، دریاچه‌های زیبا و کوه‌های طبیعی سوئیس نقش به سزایی داشته‌اند.

نروژ
نروژ یکی از کشورهای اروپایی با جمعیتی بیش از 5 میلیون نفر است.
نروژ دارای محیط زیستی قابل توجه و دارای شاخص حفاظت زیست محیطی ۸۱.۱ است. سیاست‌های دولت از جمله ممنوعیت جنگل زدایی در این کشور، نشان دهنده تعهد آن نسبت به محیط زیست و حفاظت از آن می‌شود. از طرفی در نروژ قوانینی وجود دارد که این اطمینان را فراهم می‌آورد که هیچ‌گونه گاز گلخانه‌ای از تأسیسات مسکونی و تجاری به محیط زیست منتشر نمی‌شود و با استفاده از انرژی‌های سازگار با محیط زیست و تجدیدپذیر از میزان آلودگی و تولید کربن کاسته می‌شود. قوانین زیست محیطی این کشور به گونه‌ای تدوین شده‌اند که تا سال ۲۰۳۰ آن را به کشوری کاملا بدون کربن تبدیل کند. 


فنلاند
کشوری است در شمال اروپا. این کشور حدود ۵٫۵ میلیون نفر جمعیت دارد.
از نظر مساحت، فنلاند هشتمین کشور در اروپا می باشد. فنلاند یکی از کشورهایی است که هر ساله در صدر جدول کیفیت بالای زندگی در جهان قرار می‌گیرد.
هرچند فنلاند در دهه ۸۰ رتبه بالایی در انتشار نیتروژن و دیگر فعالیت‌های نابودگر محیط زیست داشته ولی سال‌های طولانی برای بازگرداندن خود به حالت اولیه ، تلاش کرده و با شاخص حفاظت زیست محیطی ۷۸.۶۴ در لیست کشورهای دوستدار محیط زیست قرار دارد. دولت فنلاند شدیدا با تولید گازهای گلخانه‌ای مقابله می‌کند و به طور چشمگیری از اشکال مختلف انرژی‌های تجدیدپذیر کمک می‌گیرد. رایج ترین انرژی مصرفی در میان ساکنان فنلاند، انرژی باد است و براساس شاخص سالانه عملکرد محیطی دانشگاه ییل، بیش از نیمی از برق آن از انرژی‌های تجدیدپذیر تولید می‌شود.

گزارشی از آمار ارقام محیط زیستی در ایران 
سازمان حفاظت محیط زیست ایران مناطق با ارزش زیست‌محیطی ایران را در قالب مناطق ۴ گانه به ۱۶ پارک ملی، ۱۳ اثر طبیعی ملی، ۳۳ پناهگاه حیات وحش و ۹۴ منطقه حفاظت‌شده تقسیم کرده‌است. 
شاخص حفاظت زیست محیطی ایران در آخرین آمار سال 2018،  58.16 می باشد.


معضلات اصلی محیط ‌زیست در ایران
این در حالی است که ایران معضلات عمده‌ای را در حوزه محیط‌ زیست تجربه می‌کند، در حوزه جنگل‌ها، ۱۲۵ هزار هکتار از جنگل‌های ایران در هر سال ویران می‌شود، سدسازی بی‌رویه ادامه دارد و در همین حال ۱۶۰ سد مخزنی از آب خالی است. ۶۷ درصد مساحت تالاب‌ها خشک شده و بالاخره بحران دائمی آلودگی هوا ازجمله مسائل اصلی محیط‌زیست ایران است.
 به طور کلی مقایسه رتبه ایران در سال‌های ۱۳۹۷ و ۱۳۹۵ نشان می‌دهد که به جز بهبود نسبی شاخص منابع آب و زیرشاخص فاضلاب و ثابت ماندن رتبه اقلیم و انرژی، افت بارز رتبه عملکرد زیست‌محیطی در تمامی شاخص‌ها وجود دارد که حادترین آن در شاخص کیفیت هوا می باشد.
مشخصات

عنوان توضیحات
موضوع علمی

نظرات کاربران

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری خود شوید!