آیا میدانستید : آیا می‌دانید که حجم فروش اینترنتی دنیا در طول یک دهه اخیر بیش از 3 برابر شده است.

برترین ها

دیگر مقالات

مرتبط


تولید مصنوعات چوبی در کسب و کارهای خرد و خانگی

چوب جزئی از قدیمی ترین منابع برای ساخت انواع وسایل کاربردی و تزئینی است که در سرتاسر جهان مورد استقبال قرار می گیرد و کشور ما نیز ازجمله کشورهایی است که علاوه بر علاقه مندی به این نوع صنایع دستی در ساخت و طراحی آن نیز صاحب سبک خاص خود است. بخصوص در مناطقی همچون شمال کشور که منابع چوبی فراوانی وجود دارد، صنعت چوب بیش از سایر مناطق رشد و توسعه داشته است. یکی از ظریف ترین و زیباترین صنایع دستی که در کشور ما ساخته می شود صنایع چوبی هستند. هنر و زیبایی که بوسیله دست خلق شده است و حاصل ذوق و استعداد هنرمندانی است که با استفاده از ابزار مختلف احجام و وسایل مختلف را می‌سازند و آثاری فاخر از خود برجای می گذارند. صنایع چوبی با رنگ و سبک‌های مختلف طراحی، مورد پسند انواع سلایق قرار می‌گیرند.
بسیاری از وسایل کاربردی و همچنین تزئینی همچون معرق کاری، خراطی، خاتم کاری و... از جمله صنایعی هستند که از دیرباز در میان هنرمندان و صنتعگران کشور ما وجود داشته است و دارای شهرتی جهانی هستند. انواع صنایع چوبی که درکشور ما مورد استقبال فراوان قرار می‌گیرد منحصر به این صنایع نیستند و امروزه موارد استفاده متعددی یافته اند. منبت، خاتم و خراطی جزء صنایع فاخری هستند که به لحاظ ظرافت، صرف زمان و همچنین ارزش مادی ممکن است مخاطبین خاص خود را داشته باشند و هرکس توانایی مالی تهیه این وسایل را نداشته باشد. امروزه تغییر سلایق و جهت‌گیری علایق به سمت سبک های مدرن باعث شده است که در ساخت و طراحی وسایل تنوع بیشتری بوجود آید. صنایع چوبی دکوری با استفاده از انواع چوب و بدون نیاز به ابزار خاص ساخته و برای فروش آماده می‌شوند. 

ساخت صنایع چوبی

صنایع دستی چوبی نماد هنری است که در جریان زندگی مردم مورد استفاده قرار می‌گیرد و وسایل چوبی در تزئین و دکوراسیون داخلی منازل مسکونی و اداری، فضایی را می‌سازد که هیچ عنصر دیگری قادر به رقابت با آن نیست. امروزه استفاده از چوب در صنعت مبلمان سازی و سایر وسایل منزل و همچنین لوازم اداری ساخته شده از چوب هستند. این حجم مصرف چوب می‌تواند علاوه بر از بین بردن منابع کشور هزینه و زحمت زیادی نیز صرف کند. کمااینکه اغلب این قبیل مشاغل و تولیدی‌ها بصورت کارگاهی و تولیدی‌های بزرگ هستند. در اینجا که صحبت از مشاغل خرد و خانگی است بیشتر تمرکز ما برروی استفاده از ضایعات و خرده‌چوب‌هایی است که علاوه بر اینکه آسیبی به طبیعت نمی‌رسانند در جهت کاهش تولید زباله و استفاده بهینه از تمامی مواد و منابع موجود است. متأسفانه سالانه بیش از 6 میلیون متر مکعب مصرف چوب خام در کشور است که بخشی از آن با ورود چوب به کشور تأمین می‌شود و تقریبا 30 تا 35 درصد آن از مرحله برداشت تا مرحله بهره برداری، دورریز هستند. این درحالی است که اغلب کشورهای پیشرفته در مناطقی که منابع چوبی نسبتاً غنی‌تری نیز دارند به تولید مجدد از چوب‌های استفاده شده پرداخته و معتقدند که این مواد نباید به عنوان پسماند تلقی شوند چراکه منبع مفیدی برای تولید محصولات جدید و تولید انرژی محسوب می‌شوند. به این ترتیب شاهد هستیم که تجارت ضایعات چوب بخصوص در اروپای غربی رونق فراوانی یافته است. بطور مثال صادرات ضایعات چوب فرانسه به سایر کشورها نظیر اسپانیا به 200هزار تن نیز می‌رسد.

ساخت صنایع دستی چوبی

استفاده از چوب به عنوان عنصر اصلی در تولید صنایع دستی می‌تواند گزینه مناسبی در کسب و کار خرد و خانگی باشد. اما لزوم استفاده مفید از این منبع پر ارزش امری است که بر هیچ کس پوشیده نخواهد بود. ایران در کمربند خشک زمین قرار گرفته است و حفاظت از منابع طبیعی، جنگل و پوشش طبیعی سرزمین ما از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. بنابراین هنگام ورود به این حرفه توجه داشته باشید که منابع مورد نیاز خود را بدون آسیب به طبیعت و قطع درختان فراهم سازید. در اغلب مواقع بسته به تغییر فصول نیاز به هرس و شاخه چینی درختان وجود خواهد داشت که زمان مناسبی برای استفاده بهینه از شاخه‌های چیده شده است. استفاده از الوار و چوب‌های وارداتی نیز می‌تواند گزینه بعدی برای تأمین منابع چوبی باشد که با تبدیل منابع خام به محصولات و صنایع با ارزش علاوه بر تأمین هزینه‌های متحمل می‌توان زمینه را برای صادر کردن محصولاتی با ارزش ارزی بسیار بالاتر را نیز فراهم نمود.
همچنین ساخت وسایل تزئینی با استفاده از چوب و الواری که به نوعی جزء ضایعات و بخش‌های غیرقابل استفاده در صنایع بزرگتر می‌باشند گزینه مناسبی برای جلوگیری از هدر رفت این سرمایه ارزشمند است. بسیاری از چوب‌های ساحلی و یا تخته‌ پاره‌های روی آب‌ها را می‌توانید بصورت رایگان و یا با قیمتی بسیار پایین تهیه کرده و طبق سلیقه و توانمندی خود به لوازم و وسایل کاربردی تبدیل کنید و با قیمتی مناسب و دلخواه به فروش رسانید و از حاشیه سود بالایی بهره مند شوید. 
برای فروش محصولات تولید شده راهکارهای متنوعی وجود دارد. از بازاریابی حضوری و ارائه نمونه کارها به فروشگاه‌های مختلف و مرتبط با نوع کار شما تا نمایش محصولات در صفحات فضای مجازی و همچنین ارائه محصولات در سایتهای فروشگاهی می‌تواند گزینه مناسبی برای معرفی و فروش محصولات باشد. صنایع چوبی بسته به نوع طرح و ظرافت ازجمله محصولاتی است که از دوام و ماندگاری بالاتری برخوردار هستند به این ترتیب با مشکلاتی نظیر فساد و یا افت کیفیت در تولیدات خود مواجه نیستید. اما در کنار تمامی محاسن صنایع چوبی لازم است بسته بندی مناسبی انتخاب شود تا کیفیت محصول تا زمان رسیدن به دست مصرف کنندگان و مخاطبین حفظ گردد. بسته بندی مقاوم از نظر استحکام می‌تواند از انواع مقواها و یا حتی جعبه‌های ساخته شده با فیبر،MDF و... باشد. بصورتی که حمل و نقل آن آسان بوده و آسیبی به محصول وارد نکند.


نیک سازه پارس
1399/01/31 | 17:34

کلمات کلیدی :

صنایع چوبی


نظرات کاربران

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری خود شوید!