آیا میدانستید : آیا می‌دانید که در راسته بازار با انتشار امکانات بلا استفاده خود، می‌توانید یک صاحب ایده مناسب بیابید.

برترین ها

دیگر مقالات

مرتبط


گیاهان دارویی و اثرات آن در گسترش کسب و کار خانگی

گیاهان دارویی باتوجه به خواص بی‌شمار و همچنین عوارض بسیار کمتر نسبت به داروهایی شیمیایی و بالتبع اطمینان خاطر از مصرف این داروها، بین مردم محبوبیت بسیاری دارد. باتوجه به پتانسیلهای طبیعی هر منطقه از ایران، گیاهان دارویی مختلف بصورت خودرو در دسترس همه قرار دارد. بنابراین، باوجود انواع و اقسام این گیاهان دارویی در هر شهر و روستایی، میتوان جوامع محلی را برای افزایش اطلاعات خود در این مورد تشویق نمود و از این پتانسیل جهت ایجاد کسب و کار خرد خانگی استفاده کرد. همچنین با توجه به مشکلات مربوط به مراتع ایران، کشت گیاهان دارویی در مراتع علاوه بر کاهش آسیب به منابع طبیعی، موجب ایجاد کسب و کار خرد خانگی و اشتغالزایی برای مردم محلی میشود. با این وجود مسائل مربوط به کشت گیاهان دارویی، نحوه بهره برداری، بسته بندی، نحوه فروش و از همه مهمتر ارائه اطلاعات مربوط به خواص گیاهان دارویی از اهمیت به سزایی برخوردار است. 

مسائل مربوط به کشت گیاهان دارویی

هر گیاه دارویی با توجه به اقلیم، آب و هوا و شرایط مناسب خود، قابلیت رشد و نمو را دارد، در مرحله اول برای شروع کسب و کار خرد خانگی باید شرایط لازم برای کشت داروهای گیاهی خاص بصورت طبیعی و یا حتی در محیط آپارتمان یا خانه¬های ویلایی به دقت بررسی شود. برخی گیاهان قابلیت کشت در گلدانها، یا باغچههای کوچک و متوسط را دارند، با شناسایی ویژگی خاص هرکدام، زمینه تولید و پرورش گیاهان فراهم می‌گردد. 

بازاریابی و فروش گیاهان دارویی

فروش هر نوع محصول بسته به ویژگی ها و حساسیت‌هایی که دارد می تواند متفاوت باشد. به همین ترتیب، سلیقه و خواسته های مشتریان نیز متفاوت خواهد بود. در زمینه فروش محصولاتی نظیر گیاهان دارویی قسمت بسته بندی نقش مؤثری خواهد داشت چراکه برخی گیاهان دارویی شرایط بسته بندی خاصی دارند و باید سالم و بدون آسیب به دست مشتری برسند (مانند گیاه آلوئه ورا)، بعضی از این گیاهان میتوانند به صورت پودر، نیمه پودر، و یا سالم تحویل مشتری داده شود و برخی دیگر از آنها، مانند گیاه آویشن، اسطخودوس، کاکوتی و ... بصورت سالم تهیه و استفاده می‌شوند. به هر حال بسته بندی گیاهان دارویی با توجه به سلیقه مشتری و مصرف آن برای توسعه کسب و کار خانگی مسئله بسیار مهمی است که باید مد نظر قرار داده شود. روش¬های خشک کردن گیاهان دارویی از روشهای سنتی گرفته (مانند خشک کردن در حیاط در سینی¬های صاف بدون تغییر محل خشک کردن، و یا آویزان کردن)، تا روشهای جدید (مانند قرار دادن در فر خاموش) متنوع است. تنها نکته¬ای که باید مورد نظر قرار بگیرد این است که محل خشک کردن باید به دور از هرگونه آلودگی و رطوبت باشد تا محصولی مرغوب و مورد اطمینان به مشتریان عرضه شود.
همچنین ممکن است برخی از گیاهان دارویی مانند چای سبز، اسطخودوس و ... باتوجه به ذائقه مشتریان، به تنهایی طعم و مزه خوبی نداشته باشند که با ترکیب این گیاهان با گیاهان دارویی خوش طعم مانند به لیمو، آویشن و ... می¬توان هم به خواص دارویی آن اضافه کرده و هم سلیقه مشتری را مد نظر قرار داد. 
در خصوص راه اندازی کسب و کار خرد خانگی برای تولید، بازاریابی و فروش بهترگیاهان دارویی علاوه بر خشک کردن، میتوان از روش عرق گیری این گیاهان نیز استفاده کرد که البته بستگی به میزان سرمایه و بودجه هر فرد دارد. اگر برای راه اندازی کسب و کار خرد و خانگی میزان سرمایهگذاری کم و ریسک کم مد نظر باشد، می توان این گیاهان را از مراکز خاص خود با حجم بالا و قیمت کمتر تهیه کرد و تمرکز را بر روی بسته بندی و تبلیغات آن معطوف نمود. که در بخش بسته بندی می توان شرایطی را فراهم ساخت که ترکیب و ساخت یک پکیج ترکیبی از گیاهان مکمل و مرتبط را به صورت انتخابی به عهده خود مشتری گذاشت. 
همچنین برخلاف تبلیغات روی بستهبندی گیاهان دارویی که تنها به نکات مثبت آن‌ها اشاره شده، میتوان عوارض و اثرات مصرف بیش از حد آن‌ها را نیز ذکر نمود. برخی گیاهان مانند آویشن باوجود خواص بسیار زیادی که برای پوست، مو، اگزما، درمان سرماخوردگی، لاغری و کاهش وزن و ... دارد در صورت مصرف بی-رویه مضراتی نیز خواهد داشت. به طور مثال باتوجه به کند کردن روند انعقاد خون، مصرف این گیاه برای بیمارانی که تحت عمل جراحی هستند منع میشود. اطلاع رسانی دقیق و کامل علاوه بر ایجاد اعتماد در مشتری، باعث افزایش آگاهی و استفاده بهینه از این گیاهان میشود. در بحث کسب و کار خرد خانگی، برای فروش محصولات، ایجاد اعتماد و صداقت، مسئله بسیار مهمی در جذب مشتری مخصوصاً فروش گیاهان دارویی میباشد. 

بازار هدف در فروش گیاهان دارویی

شناخت بازار هدف برای فروش هر نوع محصولی در کسب و کار خرد خانگی اهمیت ویژه¬ای دارد. در این خصوص باتوجه به حجم گیاهان دارویی در دسترس و نوع خشک کردن و بسته بندی کردن آن میتوان این نوع محصولات را به خرده مشتریهای محلی عرضه کرد و یا با ایجاد قرارداد بین کافهها، عطاریها، و پزشکان گیاهان دارویی اقدام به فروش آنها نمود. در مراحل بالاتر با ایجاد پک‌ محصولات، گیاهان دارویی مکمل را جهت درمان انواع بیماری‌ها گردآوری نموده و در اختیار علاقه‌مندان به طب سنتی و ارگانیک قرار داد. به این ترتیب علاوه بر ایجاد ارزش افزوده در محصولات تولید شده با فروش بیشتر محصولات به سودآوری بیشتر رسیده و همچین موجبات رضایت مشتریان را نیز فراهم نمود.


 


نیک سازه پارس
1399/02/23 | 09:26


نظرات کاربران

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری خود شوید!