آیا میدانستید : آیا می‌دانید که در بخش طبیب شما با صدها خواص گیاهان دارویی آشنا می‌شوید.

برترین ها

دیگر مقالات

مرتبط


تولید زیورآلات سنتی ایجاد اشتغال زنان در کسب و کار

با توجه به شرایط جامعه ایران و لزوم ایجاد اشتغال بخصوص برای زنان جامعه دیگر اتکا به دولت و ایجاد اشتغال توسط دولت برای جامعه زنان مقدور نمیباشد. زنان جامعه در حال حاضر با وجود فرهنگ ایرانی، با تکیه بر تواناییها و استفاده از راهکارهای مناسب برای ایجاد کسب و کار خانگی باید دست به اقداماتی بزنند که بتوانند حداقل در محیط خانه بدون استفاده از سرمایه زیاد و با ریسک کم در جهت توسعه کسب و کار خانگی گام بردارند. ساخت زیورآلات سنتی همچون گردنبند، گوشواره، دستبند و ... نیاز به مهارت خاصی ندارد و تنها با خلاقیت بالا و شناخت بازار و سلیقه مشتری امکان موفقیت در آن وجود خواهد داشت. شناخت سلیقه مشتری و ایجاد حس نیاز به محصولات ساخته شده در مشتری به همراه ذوق و سلیقه به کار برده شده، ازجمله تواناییهایی است که برای فروش و عرضه محصولاتی نظیر زیور آلات مورد توجه تولید کنندگان باشد. 
تنها سرمایه اولیه که برای شروع کار لازم است مربوط به خرید لوازم مورد نیاز مثل، سیمهای مفتولی، سنگ-های مصنوعی و زینتی، سیمهای مسی، نخهای پلاستیکی ضخیم و یا کشی، نخ¬های کتان، استفاده از انواع چرم در رنگ و طرحهای مختلف و ... است. برای ساخت این زیورآلات نیاز به مکان مخصوص نیست و می¬توان از محیط خانه برای تولید این محصولات استفاده کرد. بسته به میزان سرمایه می¬توان از سنگ¬های زینتی با قیمت بسیار کم یا طرح¬های موجود و نیمه آماده در بازار تا طرح¬های سنتی و سنگ¬های گران قیمت، برای تزئین، طراحی و خلق نقشهای متفاوت استفاده نمود. همچنین، در زمینه ساخت زیور آلات می¬توان از فرهنگ غنی ایرانی- اسلامی الهام گرفت. برای مثال از طرحهای سنتی بته جقه، رنگهای اسلیمی، طرحهای اسلامی، طرحوارههای اشعار شاعران بزرگ، بسته به فرهنگ هر منطقه و شهر و بسته به سلایق همان شهر استفاده نمود. بطور مثال استفاده از انواع صدف برای طرحهای ست گوشواره و گردنبند و دستبند و یا استفاده از نمادهای ایرانی مثل سیمرغ میتواند مخاطبان خاص خود را جلب کند. همچنین توجه به رنگ و استفاده از رنگهای شاد و متنوع و یا طرح‌های ساده و لوکس، می‌تواند برای بانوان ایرانی و حتی بانوان خارجی علاقه‌مند به فرهنگ و هنر کشور جذاب باشد.
امروزه شاهد صفحات مختلف در شبکه‌های اجتماعی جهت فروش محصولات از این قبیل هستیم. تبلیغات ارزان و همچنین امکان ارسال سریع و بدون دردسر از دیگر مزایایی است که می‌تواند باعث جذب مخاطب و فروش این محصولات گردد. البته در بازار رقابتی امروزه توجه به نوآوری، یافتن ایده‌های جدید نظیر طرح‌های مناسبتی، استفاده از بسته‌بندی زیبا و مناسب در کنار محصولات، تخفیف‌های فصلی و یا آفرهای ویژه می‌تواند علاوه بر ایجاد حس مثبت در مشتریان باعث سود بیشتر تولید کننده نیز گردد.
به این ترتیب در انواع زیورآلات بسته به نوع سلیقه مشتری میتوان طرحهای مختلفی ارائه داد حتی میتوان از پارچههای چرم برای مخاطبانی که به صنایع چرمی علاقه‌مند هستند استفاده کرد. به طور کلی هر مشتری و هر فرد ممکن است علاقه¬ای خاص به یک طرح یا شیء داشته باشد و درک این علایق میتواند در یافتن ایده برای ساخت زیورآلات مؤثر باشد تا به این وسیله، اشیاء دوست داشتنی مشتری را در قالبهای کوچک به صورت ستهای زیورآلات و یا نیم ست درآورد. برای مثال برای مشتریان علاقهمند به حوزه فرش ایرانی، طرحوارههای فرش در ابعاد بسیار کوچک یا بافتنیهای خاص در هزاران رنگ و ابعاد مختلف و یا حتی برای سلایق مختص طرح‌های سفالی ساخت زیورآلات سفالین در ابعاد کوچک و متوسط و همچنین برای مخاطبان علاقه مند به گل و گیاه طرح‌های مرتبط می تواند مورد استفاده و استقبال قرار گیرد. امروزه تنوع این زیورآلات در بازار و انواع فروشگاه‌ها به وضوح دیده میشود. همچنین برای مشتریان علاقه‌مند در حوزه عرفان اسلامی از نمادهای اسلامی و یا مخاطبان فلسفی در طرح¬های نمادین مانند ساعت، یا طرحهای بینهایت، زمان، یا کهکشان و ... استفاده نمود. در مجموع کسب و کار خانگی در حوزه زیورآلات یکی از مشاغل بسیار درآمدزا خواهد بود و با توجه به خلاقیت¬های گوناگون و بیشماری که میتوان در این عرصه به کار گرفت هزینه ساخت اندکی را نیز به خود اختصاص می‌دهد و همچنین با تبلیغات مناسب پس از عرضه آن به بازار، فروش موفقی را نیز در پی خواهد داشت. فروش محصولات بصورت عمده به فروشگاه‌ها و حتی دست فروش¬ها و یا در قالب نمایشگاه‌های محصولات سنتی و صنایع دستی بصورت مستقیم قابل عرضه است. این نوع کسب و کار خرد خانگی با کم¬ترین ریسک ممکن و همیشه در دسترس علاقمندان خواهد بود. چرا که احتمال آسیب و افت کیفیت در این نوع تولیدات بسیار کم است. همچنین به دلیل حجم اندک تولیدات امکان انبار آنها و یا ارسال محصولات به نقاط مختلف نیز همواره مقدور است.
همچنین جذابیت بصری این محصولات برای ارائه تبلیغات اینترنتی شیوه جذابی است که اغلب بازاریابان و فروشندگان محصولات خرد و خانگی با بهره‌مندی از آنها می‌توانند فروش خود را بالاتر ببرند. با وجود این ویژگی‌ها استفاده از سامانه آنلاین فروش محصولات نیز همواره برای فروشندگان و تولیدکنندگان مقدور خواهد بود. سامانه راسته بازار با فراهم نمودن امکانات فروش برای تولید کنندگان، این زمینه را در اختیار بانوان قرار داده است که بدون نگرانی و صرف زمان زیاد به تبلیغ، معرفی و فروش محصولات خود بپردازند.

 


نیک سازه پارس
1399/01/31 | 16:16

کلمات کلیدی :

زیورآلات سنتی


نظرات کاربران

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری خود شوید!