آیا میدانستید : آیا می‌دانید که در راسته بازار با انتشار امکانات بلا استفاده خود، می‌توانید یک صاحب ایده مناسب بیابید.

برترین ها

دیگر مقالات

مرتبط


استفاده از تولیدات کشاورزی در ایجاد کسب و کار خرد

تولیدات کشاورزی از جمله فعالیت‌های اقتصادی هستند که نیاز به فضای گسترده و تخصص‌های خاص خود دارند. اما انجام برخی فعالیت‌های وابسته به کشاورزی، محدود به فضای مزرعه، باغها و زمین های کشاورزی نخواهند بود و حتی نیاز به سرمایهگذاریهای عظیم نیز ندارند، بلکه میتوان در قالب کسب و کار خرد و خانگی در محیط‌های کوچک‌تر و با سرمایهگذاری کم و ریسک کمتر، مشاغل خانگی را دایر نموده و به سود مورد نظر رسید. 
فعالیت کشاورزان صرفا به بخش جمع آوری محصولات محدود نمی‌شود برای داشتن محصولی قابل قبول لازم است مراحل مختلفی طی شود تا محصولات تولید شده کمترین ضایعات و دورریز را داشته و در کنار ایجاد اشتغال در بخش‌های مختلف کشاورزی، بهترین مورد استفاده را در اختیار مشتریان قرار دهد و به این ترتیب بهترین قیمت و بازار مناسب خود را پیدا کند. یکی از راه‌های افزایش سود، این است که قسمت¬های مربوط به فرآوری، خشک¬کردن، بسته بندی و فروش، به کسب و کارهای خرد خانگی سپرده شود. البته برای کسب موفقیت در این زمینه برنامهریزی اصولی و راهبردی در بخش‌های مختلف کشاورزی ضروری است تا زمینه مناسبی برای افزایش ثروت در جامعه فراهم گردد.
در بحث استفاده از تولیدات کشاورزی راهکارهای متعدد و بسیاری را میتوان ذکر نمود. تولیدات کشاورزی، بر اساس نوع آنها به دسته‌های مختلف همچون میوهجات، سبزیجات، صیفی جات، غلات و خشکبار تقسیم بندی می‌شود و پس از آن راهکارهای لازم، در خصوص ایجاد کسب و کار خرد خانگی برمبنای این دسته بندی انجام می‌گیرد. در خصوص میوهجات، جدای از بخش جمعآوری آن که بیشتر در محیط روستایی امکان پذیر است، در سایر مراحل امکان اشتغال‌زایی در کسب و کار خانگی وجود دارد. به طور مثال، میتوان از خشک کردن انواع میوهها مانند برگه‌ سیب، برگه زردآلو و یا فرآوری آنها مانند تولید انواع مربا، تولید شیرههای انگور، خرما و توت و یا سایر محصولات همچون انواع لواشکها، خشکبار و .... استفاده کرد.
در بحث سبزیجات و صیفیجات، امکان تولید و کشت آنها صرفا محدود به محیط باغ نمی‌شود و حتی می‌توان آنها را در محیط¬های مسکونی بنا به شرایط رشد هر گیاه پرورش داد. اما کشت آن در محیط مسکونی می تواند منجر به بروز مشکلاتی گردد و یا امکان کشت در ابعاد وسیع وجود نداشته باشد بنابراین توصیه می‌شود که از سایر مراحل جهت ایجاد اشتغال خرد و خانگی استفاده کنید این مراحل می‌تواند شامل تهیه مواد اولیه و پاک کردن، خشک کردن، تولید انواع ترشیجات، شوریجات و بسته بندی مخصوص، با دوام بالا باشند که گزینه مناسبتری جهت توسعه کسب و کار خرد و خانگی خواهد بود. تولید انواع جوانههای گندم، ماش، عدس که امکان تولید آن‌ها حتی در خانههای کوچک نیز مهیا است و یا فرآوری کنجد به صورت ارده، حلوا ارده، تولید رشته آش با استفاده از دستگاههای مخصوص که بصورت سنتی و جدید وجود دارند، نیز از جمله فعالیت‌هایی است که امروزه مورد علاقه بسیاری از تولید کنندگان و مصرف کنندگان می‌باشد. حتی در خصوص خشکبار میتوان به پاککردن زعفران، زرشک و آجیل برای خشک کردن و درجه بندی آنها بر اساس مرغوبیت اشاره نمود. همچنین بسته بندیهای مناسب جهت مصرف انواع مشتریان داخلی و خارجی و یا عرضه آنها بصورت هدایای مناسبتی و سازمانی نیز ازجمله فعالیت‌هایی است که می تواند علاوه بر ایجاد اشتغال باعث ایجاد ارزش افزوده قابل توجهی در محصولات گردد.
همچنین با در اختیار داشتن فضایی کوچک و مناسب در خانه به خصوص در خانههای روستایی، می‌توان با تولید ورمی کمپوست از زبالهها و پسماند تر به تولید کود پرداخت. استفاده از مواد آلی همچون اضافههای غذا و یا پوستهای میوه و مواد گندیده و دور ریز محصولات کشاورزی غیرقابل استفاده و همچنین خرید کرم های مخصوص برای تولید ورمی کمپوست با صرف هزینه بسیار کم می توان کودی غنی تولید کرد که مشتریان خرد و کلان برای گیاهان آپارتمانی، گلخانهها، مزارع کوچک و بزرگ متقاضی آنها خواهند بود. همچنین تولید انواع کودهای فسیلی با استفاده از دستگاه های مخصوص به خود با هزینه سرمایهگذاری کمتر می¬تواند به شرط وجود بازار تضمینی و یا خودمصرفی و حتی استفاده از آن در جهت تغذیه مرغ و ماکیان احتمالی در اطراف بسیار سودآور بوده و بدون آسیب زدن به محیط زیست و با کیفیت بسیار بالاتر در برابر کودهای شیمایی، علاوه برایجاد اشتغال، گامی مثبت در جهت کاهش مصرف کودهای مضر شیمیایی و حفظ محیط زیست‌ باشد. 
تنوع محصولات کشاورزی باعث می‌شود که بازارهای متنوعی نیز برای فروش در اختیار تولید کنندگان قرار گیرد. فروش بصورت حضوری، بازاریابی، فروش اینترنتی راه‌هایی است که برای تمامی فرآورده‌ها و تولیدات حاصل از کشاورزی در اختیار تولید کنندگان خرد و خانگی قرار می‌گیرد. سامانه راسته بازار در کنار آموزش و معرفی انواع کسب و کار خرد و خانگی، فضای فروش اینترنتی محصولات را نیز در اختیار تولید کنندگان و علاقمندان قرار داده است که می‌توانید با بارگزاری محصولات خود در این سامانه، زمینه معرفی و فروش آن را فراهم سازد.


نیک سازه پارس
1399/01/31 | 16:08


نظرات کاربران

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری خود شوید!