آیا میدانستید : آیا میدانید که مشاوران طرف قرارداد راسته بازار آماده اند تا کار شما را ارتقا بخشند.

برترین ها

دیگر مقالات

مرتبط


رابطه بسته بندی در ایجاد ارزش افزوده محصولات خانگی

توجه به ظاهر و زیبایی هر محصول در دنیای امروز اهمیت ویژه‌ای یافته است. به نوعی که در برخی مواقع شاهد هستیم تنها زیبایی ظاهری محصول و نوع بسته بندی آن می‌تواند با کیفیت جنس، مرغوبیت و کارآیی آن رقابت کند. امروزه می‌توان کالایی متوسط را با بسته‌بندی زیبا و مناسب با قیمتی بالاتر از کالایی مرغوب اما با ظاهری نامناسب به فروش رساند. در این مرحله است که نقش ارزش افزوده را در بسته بندی محصولات خرد و خانگی می‌توان ملاحظه نمود. سامانه راسته بازار با ارائه راهکارهایی جهت انتخاب بسته بندی مناسب با نوع محصولات سعی دارد در ایجاد ارزش افزوده تولیدات خرد و خانگی و افزایش درآمد و سودآوری این قبیل محصولات به کسب و کارهای خرد و مشاغل خانگی یاری رساند.
هرقدر بسته‌بندی محصولی زیبا، مناسب و متناسب با نوع محصول و تمامی شرایط مصرف باشد می‌تواند در زمینه ایجاد ارزش افزوده موفق‌تر ظاهر شود.
یک بسته بندی متشکل از عناصر مختلفی همچون قیمت مناسب، طراحی گرافیکی مناسب، انتخاب نوع بسته بندی متناسب با نوع محصول، درج شناسنامه محصولات برروی بسته بندی است که هرکدام در ایجاد ارزش افزوده کالا مؤثر خواهد بود.
خسارات وارد شده برروی محصولات به دلیل عدم توجه به بسته بندی مناسب محصول، ضایعات محصولات و همچنین کاهش کیفیت محصولات بخصوص مواد غذایی تولید شده در کسب و کار خرد و خانگی باعث شده است که بسیاری از صاحبان کسب و کارهای خرد و خانگی را به فکر وادارد. به این ترتیب، استفاده از انواع بسته بندی علاوه بر تضمین کیفیت هر محصول امکان ایجاد ارزش افزوده و امکان کسب درآمد بیشتر را برای تولید کننده به همراه دارد.
بسته بندی درواقع مرحله واسط میان تولید محصول و مصرف آن است و به نوعی باعث تعامل و برقراری ارتباط میان محصول و مصرف کننده می‌گردد. بسته بندی که از قرن 19 وارد صنعت تولید شد، روشی جذاب برای آماده کردن محصولات، بازاریابی و فروش آنهاست. هزینه اندک بسته بندی و تولید ارزش افزوده برای محصولات باعث شده است که بسیاری از صنایع کوچک و بزرگ برای ورود به این عرصه اشتیاق نشان دهند.

جایگاه بسته بندی در بازارهای داخلی

بسیاری از خریداران داخلی در شهر و روستاهای مختلف کشور عدم بسته بندی را نشانه این می‌دانند که محصولات در کارخانه‌ها و به صورت صنعتی تولید نشده است. این نوع برداشت بخصوص در محصولات غذایی بیشتر است. برخی دیگر به دلیل ارزان قیمت بودن محصولات بدون بسته بندی و به اصطلاح فله‌ای مایل به خریداری آن هستند. اما با این حال نمی‌توان منکر این ماجرا شد که عدم بسته‌بندی باعث ایجاد آلودگی در مواد غذایی، به خطر افتادن سلامت مصرف کنندگان می گردد و همچنین محصولات در جریان جابجایی تحت فشار هستند و یا در معرض نور، حرارت و رطوبت دچار افت کیفیت خواهند شد. تمامی این موارد می‌تواند دلیل مناسبی برای بسته بندی محصولات باشد. مصرف کنندگان نیز با مشاهده اینکه محصول تولید شده در کسب و کارهای خرد و خانگی با قیمتی مناسبتر از محصولات کارخانه‌ای و همچنین در بسته‌بندی‌های مناسب تهیه و عرضه شده اند حاضرند مابه تفاوت قیمت آن را پرداخت کنند و در عوض از محصول با کیفیتتر و مطمئن‌تری استفاده کنند.

جایگاه بسته بندی محصولات خرد و خانگی کشور در بازارهای خارجی

متأسفانه صنعت بسته بندی در کشور ما هنوز نتوانسته است جایگاه خود را در بازارهای بین‌المللی پیدا کند و بسیاری از محصولات تولید شده در کشور ما باوجود دارا بودن کیفیت لازم به دلیل عدم توجه به نوع بسته بندی مناسب مورد توجه مصرف کنندگان خارجی قرار نمی گیرد. 
امروزه سلیقه جهانی به سمت و سوی تنوع در ظاهر و بسته بندی محصولات متمایل است. کشور ما نیز از این جریان خارج نیست. بنابراین برای همسو شدن با این جریان و ربودن گوی سبقت از سایر رقبای داخلی و خارجی باید در نوع بسته بندی انتخاب شده دقت شود. هدف ما تحمیل کمترین هزینه به تولید کنندگان و در عوض انتخاب بسته بندی است که بیشترین سود را عاید آنها کند.
در حال حاضر توجه به کسب بیشترین درآمد از تولیدات و منابع کشور و کسب درآمدهای غیرنفتی باعث شده است که اهمیت ارزش افزوده حاصل از بسته بندی محصولات خرد و خانگی یکی از بهترین گزینه‌ها برای فروش با سودآوری بیشتر محصولات گردد. توجه به تمامی استانداردهای لازم و طراحی بهترین بسته‌بندی باعث می‌شود که تولیدات، آماده ارسال به سایر کشورهای علاقه مند شده و جریان ورود ارز را به کشور با تنوع بیشتر در تولید محصولات، سرعت بخشد. 
 


نیک سازه پارس
1399/01/30 | 19:21

کلمات کلیدی :

ایجاد ارزش افزوده


نظرات کاربران

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری خود شوید!