آیا میدانستید : آیا میدانید که مشاوران طرف قرارداد راسته بازار آماده اند تا کار شما را ارتقا بخشند.

برترین ها

دیگر مقالات

مرتبط


نقش بسته بندی در کاهش ضایعات محصولات خانگی

در دنیایی زندگی می‌کنیم که روز به روز به جمعیت آن افزوده می‌شود. پیش بینی می‌شود که تا سال 2050 جمعیت کره زمین به 7-9 میلیارد نیز برسد. تأمین غذا، آب و سایر ملزومات زندگی برای تمامی این‌ افراد کار دشواری است. اولین اقدام در جهت تأمین نیازهای اولیه جامعه انسانی جلوگیری از هدررفتن منابع و همچنین کاهش زباله و ضایعات تولید شده در صنعت است.
فرهنگ اسلامی نیز صرفه جویی و استفاده مفید از نعمتهای الهی را توصیه کرده است. کشور ما نیز به عنوان یکی از پرجمعیتترین کشورها در جهان است. به لحاظ آماری ایران دهمین کشور پرجمعیت دنیا و سومین کشور پرجمعیت در خاورمیانه است. به این ترتیب به عنوان یک کشور اسلامی که نرخ رشد جمعیت مثبتی را نیز دارد توجه به منابع و استفاده صحیح از آنها، برنامه ریزی و مدیریت منابع و پیشگیری هرچه بیشتر از هدر رفت نعمتهای خدادادی کشور از ملزوماتی است که باید مورد توجه تمامی اقشار قرار گیرد. محصولات خرد و خانگی به لحاظ عمومی بیشتر از مواد و منابع طبیعی و خوراکی تهیه می‌شود و این حسن که می‌توان از مواد غیرقابل استفاده و یا دورریز محصولاتی ارزشمند ساخت و کسب درآمد نمود از جمله محسنات صنایع دستی و خانگی است. استفاده بهینه از منابعی که ممکن است ارزان قیمت نیز باشند اهمیت فراوانی دارد. حمایت از این بخش اقتصادی و کمک به رونق آن ازجمله مسائلی است که باید در رأس برنامه های دولت و همچنین نهادهای مردمی حامی مشاغل خانگی قرار بگیرد.
دراین میان بسته بندی محصولات خرد و خانگی چه تولیدات خوراکی و چه سایر محصولات و صنایع دستی تولید شده در کارگاه‌های کوچک و منازل، رعایت اصول و نکاتی که می‌تواند هم قیمت تمام شده محصول را برای تولید کننده کاهش دهد و هم اینکه خرید محصول را برای خریدار مقرون به صرفه‌تر نماید. 

بسته بندی در حفظ غذا

جنبه های مختلف بسته بندی از زمان تولید تا زمانی که به دست مصرف کننده برسد مورد توجه قرار می‌گیرد. ازجمله حفاظت از محصول، کارکرد، راحتی، ابتکار در نحوه بسته بندی، افزایش عمر بسته بندی در قفسه (مدت زمان مجاز نگهداری محصول در قفسه فروشگاه) که تمامی این عوامل عمر محصول را تا زمان رسیدن به دست مصرف کننده افزایش می‌دهد. خریداران مشتاق استفاده از محصولاتی هستند که بتوانند از تمامی آن بدون اینکه کیفیتشان کاهش یابد و یا نیاز به دورریز داشته باشد استفاده کنند. بنابراین نحوه مناسب بسته بندی راهی جهت افزایش فروش و افزایش مشتری خواهد بود.
محصولات تولید شده در کسب و کار خرد و خانگی از زمان تولید تا زمانی که به دست مصرف کننده برسد مراحل مختلفی را طی می‌کند. تمامی این مراحل و فرایندها تأثیرات متفاوتی را برروی محصولات خواهد گذاشت. لذا لازم است در انتخاب نحوه بسته بندی باتوجه به نوع محصولات دقت کافی داشته باشید و با انتخاب بهترین گزینه‌ باعث بروز کمترین تغییرات در ارزش محصولات و کاهش تولید ضایعات شوید. 
27 درصد از جمعیت کشور در بخش کشاورزی شاغل هستند، منابع طبیعی و صنعتی دخیل در زمینه تولیدات کشاورزی بخش عمده‌ای از بودجه کشور و سرمایه کشاورزان را به خود اختصاص داده است اما متأسفانه ایران در زمینه ضایعات میوه رتبه نخست را دارد. درصورتی که بسیاری از مشاغل خرد و خانگی در مراحل تبدیل محصولات کشاورزی، به فرآوری آنها و یا بسته بندی محصولات باغی و زراعی می‌پردازند. درصورتی که مراحل تولیدی، تکمیلی و بسته بندی این قبیل محصولات بصورت تکنیکی و اصولی انجام شود، می‌تواند علاوه بر اینکه توجه بازار را به خود جلب کرده، از هدررفت محصولات نیز جلوگیری کند.
همچنین در جریان تولید سایر محصولات خرد و خانگی، لازم است بسته بندی انتخاب شده، متناسب با شرایط ویژه آن ماده باشد، همچنین توجه به مسائلی که باعث تخریب و یا ضایع شدن محصول می‌شود نیز ضروری است. پیش بینی مشکلاتی که ممکن است در حین تولید، جابجایی، فروش و حتی مصرف برای محصولات تولید شده رخ دهد همه مسائلی هستند که در انتخاب نوع بسته بندی محصول باید مورد دقت و توجه قرار بگیرند.
امروزه بسته بندی محصولات صنعتی که در کارخانه‌ها و به صورت انبوه تولید شده‌اند، به گونه‌ای است که با وجود استفاده از مواد نگهدارنده، باعث ایجاد حس اعتماد در مشتری می‌شود در این میان اهمیت بسته بندی و حفظ کیفیت محصولات در کسب و کار خرد و خانگی اهمیت بیش از پیش دارد. ایجاد حس اعتماد و تضمین کیفیت محصولات در این فعالیت اقتصادی نوپا زمینه را جهت رشد و رونق آن در بین عموم مردم ایجاد می‌کند. 
اطلاع‌رسانی، آموزش و فرهنگسازی جهت جلوگیری از هدر رفت محصولات، بسته بندی صحیح و نیز استفاده بهینه از بخش تلف شده تولیدات زراعی و غیر زراعی ازجمله عواملی هستند که می‌تواند موجب بهبود و توسعه مشاغل خرد و خانگی و کسب بیشترین سود از این نوع فعالیت اقتصادی گردد.


 


نیک سازه پارس
1399/02/16 | 19:55


نظرات کاربران

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری خود شوید!