آیا میدانستید : آیا می‌دانید که در ایران بیش از 340 نوع شغل خانگی می‌توانند مجوز رسمی بگیرند

برترین ها

دیگر مقالات

مرتبط


انواع بسته بندی براساس جنس

به عنوان یک تولید کننده کسب و کار خرد و خانگی، هرگز نباید از اهمیت بسته بندی غافل شد. ممکن است افرادی بدون اهمیت به پوشش یک محصول صرفاً به استفاده از آن اهمیت بدهند اما یک تولید کننده موفق هرگز نباید از اهمیت بسته بندی و نوع بسته بندی در بازاریابی و فروش انواع محصولات غافل شود. امروزه هدف از بسته بندی صرفاً محافظت از کالا و یا سهولت در حمل و نقل آن نیست. ظاهر بسته بندی گویای نوع محصول و درجه کیفیت آن است. پیامهایی که یک پوشش مناسب درباره کالای خریداری شده به مشتری منتقل می‌کند می‌تواند معادل با فعالیت یک بازاریاب در معرفی محصول، مفید باشد. برخی محصولات تولید شده در کسب و کار خرد و خانگی، نیاز به بسته‌بندی مخصوصی دارند. به این ترتیب، خریداران به صرف دیدن بسته بندی از نوع محصول، کیفیت، مقدار و همچنین نحوه استفاده از آن اطلاعات خوبی بدست خواهند ‌آورند.

امروزه جذابیت نحوه بسته بندی ممکن است همپای خود محصول در جذب بیننده ایفای نقش کند. پیشرفت تکنولوژی علاوه بر ایجاد تنوع در انواع بسته‌بندی‌ها توانسته است در سهولت استفاده از محصولات خرد و خانگی نیز گام‌های مؤثری بردارد. نتایج همه این پیشرفت‌ها را در تمامی مراحل تولید تا بسته بندی می‌توانید مشاهده کنید.

ویژگی‌ بسته بندی‌هایی که رضایت خاطر مشتری را افزایش می‌دهد باتوجه به سلایق مختلف مشتریان و انواع بسته بندی بطور کلی بررسی شده‌اند:

بسته بندی‌هایی که قابلیت استفاده‌ی متعدد را داشته باشند؛

بسته‌بندی که از کیفیت محصولات محافظت کند؛

بسته بندی که باعث طول عمر محصولات شود؛

چیدمان راحت بسته بندی در قفسه فروشگاه یا منزل؛

اطمینان از غیرقابل نفوذ بودن بسته بندی؛

سهولت در باز کردن بسته بندی بدون نیاز به ابزار.

انواع بسته بندی

بسته بندی محصولات تولید شده در کسب و کار خرد و خانگی از نظر جنس و نوع، به انواع متفاوتی تقسیم می‌شود که می‌توان بنا بر نوع محصولات و به تناسب کاربرد هرکدام مناسب‌ترین نوع را برای بسته بندی محصولات خود انتخاب کرده و روانه بازار کنید. در این میان یکی از جنبه‌های لزوم بسته بندی فراموش شده است و آن مرحله استفاده و بهره برداری مصرف کننده از محصول تولید شده است. به این ترتیب بنابر نوع محصولات به بسته بندی‌های متنوعی اشاره خواهیم کرد تا بصورت موردی با انواع بسته بندی آشنا شویم.

بسته بندی نرم

در بسته بندی محصولات تولید شده در کسب و کار خرد و خانگی استفاده از بسته بندی نرم جزء بهترین گزینه‌ها است چراکه امکان استفاده‌های متعدد را دارند. در بسته بندی نرم استفاده از مواد انعطاف پذیر همچون پلاستیک و یا پارچه با درجه آسیب کمتر گزینه مناسبی برای محصولاتی است که نیازی به قالب خاص و یا احتمال آسیب و شکستن نخواهند داشت. بنابراین، درمیان انواع بسته بندی با بیشترین میزان استقبال روبرو شده است. اغلب برندهای معروف نیز سعی می‌کنند که از این نوع بسته بندی استفاده کنند. در کنار محبوبیت عمومی این نوع بسته بندی می‌توان از سایر مزایا همچون کاهش هزینه تمام شده برای تولید کننده و مصرف کننده، حمل و نقل آسانتر، امکان پخش و توزیع راحت‌تر، راحتی استفاده و سازگاری با محیط زیست اشاره کرد. بطوریکه امروزه اغلب مصرف کنندگان نیز تمایل دارند که محصولات غذایی همچون حبوبات و یا خشکبار را در بسته بندی‌های نرم تهیه و خریداری کنند.

بسته بندی پلاستیک سخت

این نوع بسته بندی هم انواع مختلفی را شامل می‌شود. پلاستیک های سخت با شرایطی مطمئن که دارای وزن پایین هستند و قابلیت بازیافت و برگشت به چرخه تولید را دارند. همچنین امکان محافظت از محصولاتی که احتمال تغییر شکل و قالب در آنها وجود دارد نیز در این نوع بسته بندی بیشتر است. به همین ترتیب در اغلب بسته‌بندی نوشیدنی‌ها، مواد غذایی و دارویی که در کسب و کار خرد و خانگی تولید شده‌اند، استفاده می‌شوند تا مدت زمان نگهداری آنها را طولانی‌تر کند. سبکی و احتمال آسیب کمتر در بسته بندی‌های با جنس پلاستیک باعث شده است که جایگزین مناسبی برای قوطی های فلزی و شیشه‌ای نیز ‌باشند.

بسته بندی شیشه‌ای

معمولا نوشیدنی‌ها و مواد خوراکی که در منازل تولید شده‌اند، همچون ترشی خانگی و مربا در قوطی‌های شیشه‌ای بسته‌بندی می‌شوند. قوطی های شیشه‌ای نیز مانند سایر بسته‌بندی ها دارای مزایا و معایبی هستند. ازجمله مزایای آن عدم واکنش شیمیایی با محتوای داخلی آن است. به این ترتیب مواد غذایی بدون هیچ تغییر در طعم، بو و کیفیت قابل نگهداری هستند. استحکام ظروف شیشه‌ای در رنگ و اشکال مختلف و همچنین شفافیت آنها امکان مشاهده مواد داخل شیشه را به مشتریان می‌دهد. از معایب استفاده از ظروف شیشه‌ای در بسته بندی می‌توان به تجزیه‌ناپذیری ظروف، فرایند طولانی مدت و پرهزینه بازیافت، هزینه زیاد خرید این ظروف و احتمال آسیب در جریان حمل و نقل اشاره کرد.

بسته بندی کاغذی و سلولزی

بسته بندی کاغذی که به بسته بندی سلولزی هم معروف هستند ساخته شده از فیبرهای سلولزی هستند مهمترین مواد تشکیل دهنده آنها الیاف سلولزی گیاهانی همچون چوب درخت و کاغذ باطله، الیاف نیشکر و... است. این نوع بسته بندی براساس ابعاد و شکل محصولات متفاوت هستند. ازجمله نمونه بسته بندی‌های کاغذی و مقوایی که در تولیدات خرد و خانگی استفاده می‌شوند، می‌توان به جعبه‌های شیرینی، جعبه کادو، بسته بندی شکلات و پکیج محصولات اشاره کرد. بسته بندی کاغذی یکی از انواع بسته‌بندی‌های قدیمی و نوستالژی است که شاید اغلب متولدین قبل دهه شصت خاطراتی از آنها را در ذهن داشته باشند و این جذابیت خود عاملی برای ترغیب به خرید و استفاده از آن محصول شود.

پاکتهای مقوایی مناسب نوشیدنی

با پیشرفت تکنولوژی کاغذها با کیفیت متفاوتی برای کاربردهای مختلف ساخته می‌شود. پاکتهای مقوایی با روکش پلاستیکی مناسب برای مواد خوراکی‌ نظیر نوشیدنی‌ها، مواد لبنی، مواد غذایی حاوی روغن و... که اغلب در منزل تولید شده‌اند، استفاده می‌شوند. این نوع بسته بندی با وزن پایین، احتمال آسیب کمتر و امکان چاپ تصاویر گرافیکی مورد استقبال بسیاری از تولید کنندگان بخصوص در کسب و کارهای خرد و خانگی قرار گرفته است.

بسته بندی فلزی

بسته بندی فلزی نیز از انواع بسته‌بندی است که اغلب برای محصولات خوراکی استفاده می‌شود. انواع شیرینی‌جات، نوشیدنی‌ها، روغن، انواع کنسرو و... از این نوع بسته بندی استفاده می‌کنند. این نوع بسته بندی در عین دوام و استحکام هزینه بیشتری را به تولید کننده و همچنین مشتریان تحمیل می‌کند. بنابراین به عنوان یک تولید کننده در کسب و کار خرد و خانگی لازم است در انتخاب نوع بسته بندی به محصول و مشتریان آن توجه کنید.

در آخر می‌توان خاطر نشان کرد که نحوه بسته بندی محصولات خرد و خانگی، بسته به نوع محصول و مصرف کنندگان آن، متفاوت است. عواملی همچون عادات مصرف، طرز صحیح بسته بندی محصول، عرف و سلایق مختلف همه می‌توانند در صنعت بسته بندی مؤثر باشند. بنابراین، توجه صرف به یک بخش از کارکرد بسته بندی نمی‌تواند باعث موفقیت شما در فروش محصولات شود. بسته بندی با هدف حفظ بهداشت، نگهداری از محصول، امکان حمل و نقل آسان، امکان چیدمان در انبار و یا در فروشگاه و همچنین ارائه اطلاعات درباره محصول دارای اهمیت است.کلمات کلیدی :

بسته بندی


نظرات کاربران

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری خود شوید!