آیا میدانستید : آیا میدانید که مشاوران طرف قرارداد راسته بازار آماده اند تا کار شما را ارتقا بخشند.

نقش صنایع دستی در رونق کسب و کارهای خرد و خانگی

بررسی نقش صنایع دستی در رونق کسب و کارهای خرد و خانگی

کشور ما سرشار از زیبایی و هنر است. طبیعت متنوع، جذابیت‌های قومی و فرهنگی، می‌تواند برای هر بیننده‌ای جذاب و دلنشین باشد. سالهای سال است که نقش دست هنرمندانه‌ای اصالت و فرهنگ اسلامی کشور را در قالب طرح و نقش برروی پارچه و سنگ و چوب برای جهانیان به نمایش می‌گذارد تا میراثی گرانبها برای آیندگان به یادگار بگذارند. صنایع دستی ایران اسلامی همواره به عنوان نماد و تبلور فرهنگ این سرزمین شهرت جهانی داشته هنری که به دست اهالی شهر و روستا و با مواد اولیه ساده و ارزان قیمتی که طبیعت در اختیارشان قرار داده است ساخته می‌شوند. 
کسب تجربه از دیگر کشورها و الهام گرفتن از نقاط قوت آنان می‌تواند بر توانمندی‌های اقتصادی ما نیز بیفزاید. یکی از سیاست‌هایی که کشور یک و نیم میلیارد نفری چین را از خطر بیکاری نجات داده است ممنوعیت صادرات مواد خام طبیعی است و جالب اینجاست که اغلب تولیدات تبدیلی و تکمیلی در چین در منازل و توسط خانواده‌ها انجام می‌شود. به این ترتیب کشور چین با استفاده از سیاستهای مشارکتی و تقویت بخش خصوصی توانسته ‌است نه تنها از خروج جمعیت از نقاطی مانند شهرها و روستاها به پایتخت و شهرهای بزرگتر جلوگیری کند بلکه با ایجاد اشتغال و درآمد در رونق کسب و کار و توان اقتصادی کشور خود نیز گامهای ارزشمندی برداشته است بطوری که امروزه کشور چین در زمینه تولید و صادرات انواع محصولات حرف اول را می‌زند و قادر به رقابت با بسیاری از کشورهای پیشرفته نیز خواهد بود.موفقیت کشور چین در کسب کارهای خرد و خانگی و همچنین شباهتهای موجود میان کشور چین و ایران چهبه لحاظ موقعیت طبیعی و چه به لحاظ فرهنگی و همچنین نقش پررنگ خانواده در این دو جامعه می‌تواند چشم انداز خوبی در زمینه توسعه کسب و کار خرد و خانگی در اختیار ما قرار دهد.
ایران در زمینه تولید صنایع دستی سومین کشور در جهان است و از نظر اصالت برترین کشور در آسیای مرکزی است. پس جایگاه و قدمت صنایع دستی ایرانی در موقعیتی است که بتواند وضعیت اشتغال و ایجاد درآمد را بخصوص در کسب و کارهای خانگی روز به روز گسترده تر کند. 
امروزه همه بر این باورند که صنایع دستی می‌تواند چرخه اقتصادی کشور را رونق ببخشد و باعث ورود حجم زیادی ارز از داخل و خارج از کشور به مناطق کوچکتر مانند روستاها و شهرها شود. چرا که فعالیتهای کشاورزی، دامداری و مشاغل متداول در روستاها و همچنین شهرها به تنهایی نمی‌تواند پاسخگوی نیاز خانواده‌ها باشد و راه‌اندازی کسب و کارهای خانگی راهی برای ایجاد رونق اقتصادی و کسب درآمدهای جانبی است.
جذابیت صنایع دستی کشور بجز کارایی و زیبایی آنها، این است که هرکدام از این تولیدات در خانه‌ و به دست زنان و مردانی ساخته می‌شود که این هنر را نسل به نسل از پدران و مادران خود به یادگار گرفته‌اند. هنر اصیلی که ریشه در باور و اعتقادات این کشور داشته، نیاز به تحصیلات و تخصص خاصی نخواهد داشت و تنها ذوق و سلیقه شخصی است که آن را بهبار می‌نشاند.
صنایع دستی در ایران به صورت نسل به نسل از مادران و پدران به فرزندان منتقل شده است. ذوق و هنری که از نیاکان ما به ارث رسیده است ثروت عظیمی است که امروزه می‌توان در قالب کسب و کارهای خانگی و به عنوان شغلی جانبی منبع درآمد خانواده‌ها شود. 
توجه به نیازهای روز جامعه که از بازار منتج می‌گردد می‌تواند راهی در جهت ایجاد تنوع و جذب مخاطبان امروز با سلایق متفاوت عامل اصلی موفقیت کسب و کارها باشد. امروز می‌توانید تجلی هنرهای دستی را برروی انواع پوشاک، زیورآلات و لوازم مصرفی مشاهده نمود که همگی راهی برای ورود هنر ایرانی-اسلامی در بطن زندگی است.
دانش امروزه شاید بتوان راه جدیدی در زمینه توسعه کسب و کار خانگی و همچنین بوجود آمدن ایده‌های جدیدی برای تولید صنایع دستی شود و تنها کافی است که نگاهی به محیط اطراف خود داشته و مطابق با نیازهای جامعه امروز از منابع و لوازم موجود در دسترستان استفاده کنید و به کسب درآمد برسید. 
در اینجاست که می‌توان از تجربیات سایر کشورها استفاده کرد و کسب و کار خاص خود را باتوجه به شرایط و امکانات موجود راه اندازی نمود. اما اولین نکته که در راه اندازی کسب و کار تازه باید به آن توجه شود نیاز بازار و سنجش علاقمندی‌های جامعه مخاطبتان است. توجه به بازار فروش تضمین کننده دوام کسب و کار شما خواهد بود.کلمات کلیدی :

صنایع دستی


نظرات کاربران

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری خود شوید!